השקעות נדל"ן באירופה

נדל"ן להשקעה באירופה בשנת 2017 – תמונת מצב

ישראלים רבים מרגישים שהחלום של ארבע קירות בטון וגג (כזה מרעפים או כזה שחולקים עם השכנים מהקומה מעל) חומק להם מבין האצבעות. שרי כלכלה ו/או שרי שיכון ובנייה מתחלפים להם במרוצת השנים ואף לא אחד מצליח להאט את קצב הצמיחה של מחירי הנדל"ן הישראלי.

ככל שחולפות השנים רבים מאזרחי ישראל מבינים שחלום הדירה מתרחק מהם, משום שלגייס בערך 130 משכורות ממוצעות (קצת פחות מ-10,000 ₪ למשכורת) בכדי לרכוש דירה בישראל זה לא מעט, ויש אף שיגידו שזה מוגזם. אבל ישראלים זה לא עם שאומר נואש בקלות, וההיסטוריה הקצרה של מדינת ישראל תוכיח זאת, לכן רבים מהם מחפשים, ובצדק רב, אפיקי השקעה אחרים. בנקודה זו הם מתחילים לבחון אפשרויות השקעה חלופיות, כמו השקעות נדל"ן באירופה.

העולם היום התכווץ לממדים כאלה שמאפשרים לאזרח ישראלי לרכוש דירה בנקודה אחרת על הפלנטה, מבלי לצאת למסע חובק עולם מפרך. אחד המקומות שיותר ויותר ישראלים מתחילים להשקיע בו בשנים האחרונות היא יבשת אירופה, ולא בכדי. מדינות אירופה קרובות יחסית לישראל, רובן הגדול יציבות מבחינה כלכלית ומספקת הזדמנויות השקעה מצוינות לישראלים רבים.

לפניכם מידע רלוונטי שחשוב לדעת בנושא השקעות נדל"ן באירופה – מהם היתרונות שהשוק האירופאי מציע למשקיעים ישראלים? באילו מדינות באירופה כדאי להשקיע? מהן מגמות מחירי הנדל"ן במדינות נבחרות באירופה ושיעורי התשואה הצפויים למשקיעים לעומת השוק הישראלי.

 

למה להשקיע באירופה?

לפני שעושים כל מהלך, ודאי אחד כזה שכרוך בהשקעה כספית לא קטנה, כדאי להבין את יתרונות ההשקעה במדינות מסוימות באירופה. היתרון הראשון והברור מאליו הוא המחיר, מחירי נדל"ן ברוב מדינות אירופה נמוכים בצורה משמעותית מהמחירים בישראל.

לצורך העניין במחיר של דירה קטנה בפריפריה של ישראל תוכלו לרכוש, ברוב המקרים, דירה גדולה במיקום אטרקטיבי במדינות שונות באירופה, כמו בפולין למשל. יתרון נוסף הוא היכולת לפזר השקעות, כלומר להשקיע ביותר ממקום אחד באותו סכום אותו תכננתם להשקיע בדירה אחת בישראל.

אופן קניית נדל"ן באירופה שונה מהאופן בו רוכשים דירה בישראל ומעניק לכם את האפשרות להשקיע ביותר ממקום אחד ובכך להגדיל את הרווחים ולצמצם את הסיכונים. בנוסף, במדינות שונות באירופה קיימות הטבות מס למשקיעים אשר נגזרים משיטת המיסוי הנהוגה באותה מדינה שמטיבה באופן יחסי עם המשקיעים.

כמו כן, קיימים מקרים בהם לאותה מדינה יש הסכם עם מדינת ישראל אשר חוסך מהמשקיע מיסוי כפול. היתרון האחרון והמשמעותי ביותר הוא התשואה אותה תקבלו עבור השקעה בדירה באירופה לעומת השקעה בדירה בישראל, על נושא זה נרחיב בהמשך.

 

מהן המדינות המומלצות ביותר להשקעה באירופה בשנת 2017?

יבשת אירופה מורכבת מלא מעט מדינות שונות, אשר חלקן מהוות פוטנציאל אדיר למקום נכון להשקעה בנדל"ן בחו"ל. המדינה הראשונה ברשימה המכובדת שלנו היא מדינה שללא ספק הפתיעה לא מעט מומחים בתחום – פולין.

המדינה האירופאית המנומנמת הזו עוברת מהפך של ממש בשנים האחרונות והופכת ליעד אטרקטיבי מאוד להשקעה באירופה.

בפולין קיים כרגע המצב האידיאלי למשקיעים – שוק נדל"ן בו המחירים נמוכים לצד כלכלה מתחזקת ומשגשגת, זאת בנוסף לשיטת מיסוי ידידותית למשקיעים, עקב הסכם מיסוי שנחתם בין ממשלת פולין לבין ממשלת ישראל וחוסך מהמשקיע הישראלי תשלום מיסים כפול.

 

מגמת מחירי הנדל"ן ושיעורי תשואה צפויים בפולין ב-10 השנים האחרונות

בכדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת בנוגע להשקעה העתידית שלכם, ריכזנו עבורכם את מגמת מחירי הנדל"ן בעשור האחרון ואת אחוזי התשואה הצפויים לכם מההשקעה ביחס לישראל, בפולין. פולין מהוה דוגמה קלאסית למדינה אירופאית שכדאי להשקיע בה היום ומיד נגלה מדוע.

מדינות רבות באירופה דומות במאפייניהן הכלכליים לפולין – ספיגה של מכה קשה עקב המשבר הכלכלי העולמי של שנת 2008, צניחה במחירי הדיור והנדל"ן ולאחריה התייצבות כלכלית. אולם פולין, בשונה ממדינות כמו יוון או ספרד, מציגה כלכלה יציבה מאוד, בין היתר הודות לתהליכים פנימיים נכונים שננקטו, אשר הטיבו עם הכלכלה המקומית, זאת במקביל להיותה יעד תיירותי מבוקש.

פולין כשזה מגיע לתחום הנדל"ן, מציגה שוק עם ביקושים הולכים וגוברים לדירות, הן להשכרה והן לרכישה. מרבית הדירות בפולין, כ-70% מהן, נבנו עוד לפני שנת 1990, וכתוצאה מכך קיים בשוק הפולני מחסור בהיצע הדירות שהביא לעודף ביקוש.

עבורנו המשקיעים מדובר בהזדמנות מצוינת לרכוש דירה להשקעה במחיר נמוך ולדעת שתמיד יהיה מי שירצה לשכור אותה (ובסופו של דבר גם לקנות אותה מאיתנו במחיר גבוה בהרבה מהמחיר ששילמנו עליה).

בשנים האחרונות הכלכלה הפולנית היא כלכלה יציבה אשר רושמת הישגים נאים הודות למספר תהליכים פנימיים וחיצוניים אשר משפיעים על המדינה. כאמור, הדבר מקרין גם על שוק הנדל"ן בפולין.

הממשלה הפולנית החלה להפעיל מספר תכניות לעידוד אזרחים, בעיקר צעירים, לקחת משכנתאות בתנאים מקלים ולרכוש דירות. אחת התכניות העיקריות בתחום מעודדת צעירים לרכוש דירות בפרויקט ייעודי להם, ובמקביל תכנית מרכזית אחרת עוסקת בהקמת קרן סיוע ללקיחת משכנתאות בריבית נמוכה.

התכניות הממשלתיות הביאו להגברת הביקושים עוד יותר ומסתמן כי בשנים הקרובות מחירי הדירות בפולין צפויים לעלות בשיעור ניכר. חשוב לציין, כי בנוסף לביקוש גבוה לרכישת דירות למגורים בפולין, גם שוק השכירות המקומי פעיל מאוד, שהרי אנשים צריכים בתים לגור בהם, גם אם הם לא הבעלים שלהם.

שוק השכירות פעיל מאוד במיוחד בערים כמו ורשה, בהן נתח מכובד מהאוכלוסייה הם סטודנטים אשר מתחלפים אחת לכמה שנים ושוכרים דירות בזמן לימודיהם.

התשואה השנתית הממוצעת על רכישת נכס להשקעה בפולין נעה בדרך כלל בין 4% ל-9%. לצורך השוואה, תשואה מדירות להשקעה בישראל נעה בין 2% ל-3% לשנה בלבד.

 

יבשת אירופה – מפה: